Specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie rehabilitacyjne dla osób słabowidzących, niewidomych oraz niepełnosprawnych ruchowo

O książkach mówionych

Książki mówione lub książki DAISY to sposób elektronicznego zapisu książek i dokumentów umożliwiający odsłuchanie ich na specjalnych urządzeniach - odtwarzaczach książki mówionej. Format DAISY pozwala na nawigację pomiędzy frazami, stronami i rozdziałami, a także na przejście do spisu treści tak jak w zwykłej papierowej książce, dzięki czemu odsłuchiwanie nawet dużych publikacji jest łatwe i przyjemne.Gdzie wypożyczać książki DAISY?

Biblioteki PZN posiadają ogromny zbiór książek DAISY, zarówno tych najnowszych jak i archiwalnych. Aby zarejestrować się w bibliotece PZN wymagane jest orzeczenie o niepełnosprawności lub legitymacja PZN. Po rejestracji wypożyczanie książek odbywa się na 3 sposoby:

  • można wypożyczyć płytę CD z książką w bibliotece PZN.
  • Można wysłać do biblioteki PZN nośnik pamięci (czysta płyta CD, DVD) z prośbą o nagranie na nim żądanych książek. Na nośniku zostaną nagrane książki i odesłane do czytelnika. Uwaga! można także wysyłać karty pamięci lecz jest to niezalecane ze względu na możliwość zagubienia przesyłki na poczcie.
  • można także pobrać żądane książki przez internet po zarejestrowaniu się w serwisie wypożyczeń on-line biblioteki centralnej PZN

    Więcej informacji o wypożyczaniu oraz katalog książek znajdą Państwo na stronie biblioteki PZN 


Gdzie kupić?

Na odtwarzaczach książki mówionej można także odsłuchać książki nagrane w formacie mp3. Nie posiadają one jednak struktury nawigacyjnej i nie pozwalają na bezpośrednie przechodzenie pomiędzy stronami i rozdziałami.

Książki w formacie mp3 można kupić w wielu księgarniach na płytach CD, a także przez internet w sklepach takich jak www.audiobook.pl (9% zniżki dla niewidomych z legitymacją PZN), www.merlin.pl, www.nieczytam.pl, www.audioteka.pl i wielu innych.


Książki i dokumenty tekstowe

Nowoczesne odtwarzacze książek DAISY potrafią przy pomocy wbudowanego syntezatora mowy odczytywać także zwykłe dokumenty tekstowe. W zależności od urządzenia liczba obsługiwanych formatów może się wahać od trzech w przypadku najprostszego Czytaka do prawie trzydziestu w przypadku najbardziej zaawansowanego BookSensa. Ten ostatni potrafi nawet odczytywać dokumenty w formatach .doc i .docx czyli dokumenty Microsoft Worda.

Możliwość czytania plików tekstowych rozszerza funkcjonalność odtwarzaczy o czytanie niezliczonej ilość publikacji dostępnych za darmo w internecie.


Linki

Biblioteka Centralna PZN
Serwis wypożyczeń on-line biblioteki centralnej PZN
Więcej informacji o książkach Daisy w bibliotece centralnej PZN