Specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie rehabilitacyjne dla osób słabowidzących, niewidomych oraz niepełnosprawnych ruchowo

IBAI

Przedstawiamy najnowszą wersję oprogramowania dla naszego flagowego notatnika. Poniżej umieszczamy opis przeprowadzenia uaktualnienia

Aby dokonać aktualizacji oprogramowania IBAI-a należy:

 • Pobrać z poniższego linka archiwum .zip, zawierające aktualizację;
 • sprawdzić, czy na karcie SD znajduje się poprzednia wersja upgrade-u. Jeśli jest, proszę ją usunąć;
 • zawartość pobranego pliku należy wypakować na kartę SD. Po zakończeniu pracy programu rozpakowującego na karcie SD odnajdziemy 3 foldery: Autorun , Upgrade i Fiszki;
 • Teraz włączyć IBAIa i podłączyć zasilacz;
 • Zatrzymać oprogramowanie w IBAIu - punkty 1 2 3 4 5 7 8 następnie 1 4 5 7 8 i 8;
  usłyszymy Komunikat "Wyjście bez wyłączenia." (Uwaga! W IBAI-ach z syntezą Acapella, zostaniemy zapytani "czy zmienić głos systemowy". Naciśnijmy dowolny klawisz).
 • Teraz włożyć kartę SD do IBAIa.;
  Aktualizacja automatycznie się rozpocznie, usłyszymy dźwiękową informację o jej przebiegu. Po zakończeniu IBAI odegra fanfary i wystartuje z nowym oprogramowaniem.

plik z aktualizacją do wersji 6.4 z 17.03.2020 r.

instrukcja obsługi V6.0

Nowości w wersji 6.0

W tej wersji wprowadzono modyfikację nawiązywania połączeń Bluetooth. Teraz jeśli wyłączymy IBAI-a gdy aktywne jest połączenie Bluetooth to po ponownym włączeniu zostanie ono (w miarę możliwości) automatycznie przywrócone. Dzięki tej funkcji w przypadku wyłączenia IBAI-a gdy korzystamy ze słuchawek bezprzewodowych po jego ponownym włączeniu dźwięk zostanie automatycznie przekazany na słuchawki. Połączenie klawiaturowe Bluetooth wzbogacone zostało o nową funkcję przepisywania plików (2 3 4 Środkowy Audio). Ułatwia to przesyłanie różnych tekstów do telefonów komórkowych.

Wprowadzono dwie nowe gry. Gra Układanka polega na układaniu pól z cyframi a gra Labirynt na przejściu kolejnych plansz.

Wprowadzone zostały też dwa nowe klawisze skrótu na poziomie zadań. Jeden umożliwia łatwiejsze włączenie i wyłączenie funkcji zegarka (1 3 5 6 8) a drugi bezpośredni skok do folderu notatek (1 3 4 5 8).

Nowości w wersji 5.7

Wersja 5.7 zawiera 2 bardzo ważne zmiany:

1. Rozwinięto aplikację "Moje Fiszki". Została ona wzbogacona o specjalny sposób układania fiszek, zgodny z metodą nauki, opracowaną przez niemieckiego dydaktyka, Sebastiana Leitnera.

Więcej o tej metodzie można przeczytać np. pod linkiem:
Sebastian Leitner i jego niezwykła metoda nauki

Omawiane tam pudełeczko, przegródki i przekładanie fiszek, zastąpiono algorytmem, który decyduje o tym, które fiszki mamy powtarzać rzadziej, a które częściej. Tak, aby nauka była jak najbardziej skuteczna.

Więcej o użyciu metody Leitnera w aplikacji "Moje Fiszki" można usłyszeć w poświęconym jej podkaście:
Podkast "moje fiszki" z techniką Leitnera

2. Dodano aplikację "Czasomierz". To program potrafiący odmierzać różne odcinki czasowe, opatrzone różnymi komunikatami. Np.: trening rowerowy, polegający na szybkiej i spokojnej jeździe. Czasomierz odmierzy czas jazdy szybkiej, wygeneruje dźwięk informujący o jego zakończeniu, wypowie komunikat "teraz jedź spokojnie" i zacznie odmierzać czas jazdy spokojnej.

To najprostrzy przykład zastosowania Czasomierza. Może być on użyteczny przy zajęciach kulinarnych, zajęciach dydaktycznych, nauce, sporcie.

Każde zadanie czasomierza komponuje użytkownik, przy pomocy prostego, przejrzystego kreatora.

Więcej o Czasomierzu można dowiedzieć się z podkastu, który dokładnie go przedstawia:
Podkast o aplikacji "Czasomierz"

Nowości w wersji 5.6

Dodano premierową aplikację "Moje Fiszki". Jest to dźwiękowa wersja bardzo popularnej wśród widzących metody uczenia się języków obcych lub innych dziedzin. Do spakowanego Upgrade-u dodano kilka przykładowych plików z fiszkami. Zapraszamy do wspólnego tworzenia kolejnych.

Lista zmian wprowadzonych w wersji 5.5

 • dodano możliwość edycji plików dźwiękowych .wav
 • dodano dźwiękową układankę (puzzle)
 • dodano grę "Jaka to liczba" (dźwiękowa wersja MasterMind)

Fiszki do pobrania

UWAGA: Zawartość spakowanych plików fiszek należy skopiować na kartę SD do katalogu "fiszki".

IBAI - baza wiedzy