Specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie rehabilitacyjne dla osób słabowidzących, niewidomych oraz niepełnosprawnych ruchowo

IBAI

Tu znajdziecie Państwo najnowszą wersję naszego flagowego notatnika oraz instrukcję obsługi. Poniżej umieszczamy opis przeprowadzenia uaktualnienia

Aby dokonać aktualizacji oprogramowania IBAI-a należy:

 1. Pobrać z poniższego linka spakowany plik, zawierający aktualizację;
 2. pobrany plik wypakować do folderu głównego karty SD, tak aby znalazły się tam 2 foldery: Autorun i Upgrade;
 3. Włączyć IBAIa i podłączyć zasilacz;
 4. Zatrzymać oprogramowanie w IBAIu - punkty 1 2 3 4 5 7 8 następnie 1 4 5 7 8 i 8;
  usłyszymy Komunikat "Wyjście bez wyłączenia." (Uwaga! W IBAI-ach z syntezą Acapella, zostaniemy zapytani "czy zmienić głos systemowy". Naciśnijmy dowolny klawisz).
 5. Teraz włożyć kartę SD do IBAIa.;
  Aktualizacja automatycznie się rozpocznie, usłyszymy dźwiękową informację o jej przebiegu. Po zakończeniu IBAI wystartuje z nowym oprogramowaniem.

Co nowego

IBAI w wersji 4.5 otrzymał kilka zupełnie nowych funkcjonalności, jednak tradycyjnie skupiliśmy się na poprawianiu tych, które państwu służyły i zyskały państwa uznanie.

 • Uproszczono dostęp do książek, gazet czy innych dokumentów.
  Teraz wystarczy na karcie SD utworzyć folder books i tam umieścić interesujące nas pozycje aby naciśnięcie na poziomie zadań górnego lub dolnego przycisku audio umożliwiło ich szybki wybór. Przyciśniecie środkowego przycisku audio rozpocznie odtwarzanie wybranej pozycji.
 • Rozszerzono liczbę obsługiwanych formatów dokumentów.
  Obecnie IBAI odczytuje także dokumenty epub, docx i html. Ważnym jest fakt, że IBAI umożliwia i przeglądanie, ale i edytowanie wymienionych formatów przy czym po edycji zapisuje je w postaci plików TXT. Będzie to szczególnie przydatne np. przy chęci zacytowania fragmentu wyjątkowego artykułu z czasopisma przygotowanego przez stowarzyszenie Defacto, czy fragmentu zakupionej książki epub w tworzonym przez nas dokumencie.
 • Dodano dział rozrywka, a w nim dwie gry: Sudoku, Chińczyk oraz akcesoria: zegar szachowy i kostkę do gry.
 • Dodano funkcję IBAI-a jako urządzenia masowego.
  Oznacza to, że po podłączeniu IBAI-a do komputera, jego karta SD lub pen drive podłączony do złącza USB IBAI-a będzie widziany, jako dysk zewnętrzny tego komputera. Dzięki temu uzyskano 4-krotny wzrost szybkości kopiowania plików pomiędzy komputerem, a kartą umieszczoną w IBAI-u.
Szczegółowe omówienie poszczególnych funkcji, znajdą państwo w instrukcji obsługi, dołączonej do tej aktualizacji. Znajdą ją państwo na dysku flash w folderze notes.

W przedstawionej wersji pojawiło się dużo nowych dźwięków. To za sprawą opiekuna akustycznego IBAI-a, Tomka Bileckiego. Tą drogą serdecznie dziękujemy za dźwiękowy koloryt IBAI-a.

Oto odnośniki